Výchovně vzdělávací zájezd do Španělska

SIGÜENZA – CASTILLA LA MANCHA

21.10. – 28.10.2018

Ve spolupráci s jazykovou školou SEGONTIAE HISPANIC STUDIES naše gymnázium připravilo výchovně vzdělávací zájezd do Španělska. Zájezdu se zúčastnili kromě studentů KGM také studenti pražského gymnázia ALTIS.

Obsahem projektu byla povinná jazyková výuka španělštiny uzpůsobená na míru našim studentům, která probíhala vždy dopoledne. Odpolední program byl zaměřen na kulturu a reálie Španělska. Studenti bydleli v rodinách, takže byli úzce v kontaktu s běžným životem obyvatel, kteří pracují jako dobrovolníci v rámci multikulturního projektu, který je zájmem celého města Sigüenza.

„Světovými nejsme, když běháme po světě, ale když jsme v sobě zpracovali, co nám svět dává. Světovosti nedosáhneme cizí pomocí, ale musíme ji dobýt vlastní prací. Právě ze svých poměrů musíme udělat poměry světové.“

Tomáš Garrigue Masaryk

1.den – neděle 21.10.2018

V 14,25 jsme přistáli v Madridu na letišti Barajas Adolfo Suárez.

Tam nás také přivítala naše hostitelka, paní Sonia Hernández. Autobusem jsme se přesunuli na vlakové nádraží v Sigüenze, kde už na nás v podvečerních hodinách čekaly hostitelské rodiny.

2.den – pondělí 22.10.2018

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny v prostorách jazykové školy Hispanic Studies SEGONTIAE. Jedna skupina studentů se učila s lektorkou Soniou, druhá skupina s lektorem Fernandem. O přestávce se mohli studenti nasvačit, zahrát si fotbal na dvoře nebo karty.

Následoval Taller (Workshop) o Donu Quijotovi a spisovateli Miguelu Cervantesovi s lektorem Jorgem.

Po obědě v rodinách jsme se společně s Jorgem vydali na komentovanou prohlídku městem Sigüenza. Sešli jsme se u hradu, který dnes slouží jako hotel – El Parador. Tam jsme si také nafotili překrásné výhledy do okolí města. S Jorgem jsme prošli historickým jádrem města, viděli jsme pestrou škálu architektonických stylů. Došli jsme až za hradby města, kde jsme mohli nafotit nádherné snímky katedrály při západu slunce.

Na 19.hodinu byl domluven zápas s místním fotbalovým týmem na hřišti na okraji města. Sice jsme nevyhráli, ale jak se říká i ve Španělsku „ Lo importante no es ganar sino participar – Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“

Fanoušci na tribuně kromě povzbuzování týmu také konzumovali „pipas“, neloupaná slunečnicová semínka, typická pochoutka při fotbalových utkáních. Po skončení zápasu si rodiny studenty odvezly domů na večeři.

3.den – úterý 23.10.2018

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny a po velké přestávce následoval Taller s Isabelou o španělských malířích (Velázquez, El Greco, Goya). Isabela tak studenty připravovala na návštěvu Musea del Prado v Madridu. Studenti si v závěru přednášky mohli sami domalovat dle vlastní fantazie Picassův obraz „Las meninas – Dvorní dámy“, variaci na původní Velazquézův obraz, který jsme mohli ve středu obdivovat v Pradu.

Po obědě v rodinách jsme se opět sešli v prostorách jazykové školy, tentokrát v prvním patře, kde už na studenty čekal lektor David se svou španělskou kytarou. Podal nám informace o historii nástroje, ukázal studentům základní rytmiku flamenka. Některé rytmy jsme si zkusili i vytleskat společně – a palmas sordas y abiertas. Na závěr nám David zahrál překrásné melodie ve stylu španělského flamenka.

Hned po kurzu kytary jsme nastoupili do autobusu, který nás odvezl do Madridu, kde se od 21 hod. hrál na stadionu Santiago Bernabéu zápas mezi Realem Madrid a Viktorií Plzeň.

Opět český tým sice nevyhrál, ale jak se psalo ve všech španělských novinách – „Real vence pero no convence – Real sice vyhrál, ale moc přesvědčivé to nebylo.“

Byl to opravdu zážitek, český tým měl silnou fanouškovskou základnu, stadion, kam se vejde až 80 000 diváků, byl téměř plný.

4.den – středa 24.10.2018

V 9 hod. jsme vyrazili směr Alcalá de Henares, do rodiště spisovatele Miguela de Cervantes, města, které je ve Světovém dědictví UNESCO. Nejprve jsme navštívili místní kavárnu – Cafetería y churrería, abychom se nasytili na další náročnou cestu. Studenti tak mohli ochutnat typickou španělskou specialitu – churros con chocolate.

Poté jsme se přesunuli k Univerzitě Alcalá de Henares, kde jsme se vyfotili u proslulé renesanční fasády. Navštívili jsme také rodný dům Miguela de Cervantes.

V Madridu už na nás čekal průvodce David, který nám podal při okružní prohlídce městem obšírný výklad k historii a památkám v angličtině. Spolu s ním jsme prošli hlavní části Madridu, na Plaze del Sol jsme si dali rozchod, abychom mohli nakoupit nějaké suvenýry z cest. Počasí nám opravdu přálo, bylo příjemných 23 stupňů. Nadchla nás tržnice San Miguel, někteří i ochutnali exotické speciality.

V Museo del Prado jsme obdivovali skvostná umělecká díla a při západu slunce jsme se prošli parkem Retiro.

5.den – čtvrtek 25.10.2018

V dopoledních hodinách studenti navštívili místní církevní školu Sagrada Familia. Zúčastnili se výuky v různých třídách a ročnících a mohli tak poznat jiný výukový styl a prostředí.

Poté pokračovala výuka španělštiny v jazykové škole. Po obědě v rodinách proběhl Taller s lektorem Javierem o astronomii, studenti si také vyrobili pomůcky, které později využili k nočnímu pozorování oblohy. Na závěr jsme Javierovi zazpívali naši hymnu a ochutnali ovoce chirimoya, které se pěstuje v jižním Španělsku.

Po večeři v rodinách už na nás u Paradoru čekal Javier s teleskopickými přístroji, abychom mohli pozorovat souhvězdí na obloze a hlavně Měsíc, který byl téměř v úplňku.

6.den – pátek 26.10.2018

V dopoledních hodinách probíhala poslední výuka španělštiny. Ve 13,45 proběhlo slavnostní předání diplomů a poděkování lektorům Sonie a Fernandovi.

Přesunuli jsme se na radnici, kde už na nás čekal pan starosta s radními, aby nás slavnostně přijal a obdaroval drobnými dárky. Na oplátku jsme zazpívali při příležitosti stého výročí založení naší republiky hymnu, předali panu starostovi dárky a společně jsme se vyfotili před radnicí.

Pak jsme šli vše oslavit do baru, kde už pro nás byly přichystány různé speciality – TAPAS.

Po vydatném obědě jsme vyrazili na výlet do přírodní rezervace Alto Tajo na vyhlídku Virgen de la Hoz. Ještě předtím jsme se zastavili v muzeu ve městě Molina de Aragón, kde jsme se poučili o přírodním bohatství a historii regionu.

Pak už jsme společně stoupali na vyhlídku a kochali se pohledem na nádhernou podzimní přírodu.

7.den – sobota 27.10.2018

Protože se výrazně ochladilo, využili jsme tento den k společnému rozlučkovému obědu s rodinami. Jako poděkování jsme zazpívali hymnu.

Někteří využili tento den k posledním výletům či nákupům, večer se v katedrále konal koncert, kam zavítali i někteří studenti s rodinami.

8.den – neděle 28.10.2018

V neděli nás čekalo poslední rozloučení a objetí s rodinami a návrat domů.

Doufáme, že toto setkání s milými a přátelskými obyvateli Sigüenzy nebylo poslední, ale první z mnoha dalších setkání.

Těšíme se na příště!

Mgr. Martina Bartošková a Mgr. Lucie Aparicio za Klasické gymnázium Modřany a Mgr. Pavla Pikešová za gymnázium ALTIS.