Světový den včel

Při příležitosti Dne včel jsme se 19.5. 2023 s 5.F vydali na návštěvu včelnice v Kunratickém lese, kterou spravují Lesy ČR. Dva milí mladí včelaři si zde pro nás připravili úžasný program plný zajímavostí ze světa včel. Hned zpočátku pro nás byl velkou atrakcí prosklený pozorovací úl, v němž jsme s nadšením sledovali včelky přímo při práci.

V teoretické části naší exkurze jsme se dozvěděli spoustu nových informací týkajících se historie včelaření. Mohli jsme si prohlédnout a vyzkoušet základní včelařské pomůcky, poznali jsme vývojový cyklus včely medonosné a byli jsme také poutavou formou seznámeni s klíčovým významem včel pro zachování druhové rozmanitosti krajiny. V části věnované včelím produktům jsme zjistili, jak včelky vytvářejí med, co je mateří kašička a propolis, jak se tvoří vosk a k čemu je dobrý včelí jed nebo pyl.

Všichni jsme ale netrpělivě čekali na druhou, praktickou část naší mise. Jednalo se o prohlídku včelstva, při které jsme nahlédli přímo do dění v úle. Zapnuli jsme včelařské obleky, nasadili klobouky a vydali se vstříc jarní prohlídce včelstva. Měli jsme možnost vidět, z čeho se skládá úl, zjistili jsme, co je medník a co plodiště. Víme už, kdy je med „zralý“ a kde na plástvi najdeme med, pyl i včelí plod. Někteří z nás si potěžkali včelí rámek plný medu, aby si uvědomili, že práce se včelami může být i docela fuška. Počasí nám přálo, včelky pilně nosily nektar a naštěstí si nás při prohlídce nevšímaly.

Dokonce jsme nahlédli i do včelího obydlí, kterému se říká klát – bývá to zpravidla řezbářsky zpracovaný kus staré dutiny stromu, ve které se dříve včelky chovaly, dnes se tak ale již běžně nevčelaří. 

Na samý závěr pro nás byl připraven kvíz. Otázky typu –  co je nástavek, košnice, medomet nebo rozpěrák nás nezaskočily a ti, kteří nejrychleji správně odpověděli, ochutnali výborný med ze zdejší včelnice.

Včelí svět je fascinující téma a jsme rádi, že jsme měli příležitost nahlédnout do života tohoto užitečného a zároveň pozoruhodně tajemného společenství.

Děkujeme tímto Kátě a Lukášovi za opravdu nevšední zážitek a těšíme se v budoucnu na nějaké další setkání – například při sladkém medobraní!!

Mgr. Jiří Líšťanský

150 150 Světový den včel 2023-05-21