Návštěva partnerské školy ve Španělsku

SIGÜENZA – CASTILLA LA MANCHA

30. 10. – 6. 11. 2022

Ve spolupráci s jazykovou školou SEGONTIAE HISPANIC STUDIES našegymnáziumjiž potřetípřipravilo výchovně vzdělávací zájezd do Španělska.

Obsahem projektu byla povinná jazyková výuka španělštiny uzpůsobená na míru našim studentům, která probíhala vždy dopoledne. Odpolední program byl zaměřen na kulturu a reálie Španělska. Studenti bydleli v rodinách, takže byli úzce v kontaktu s běžným životem obyvatel, kteří pracují jako dobrovolníci v rámci multikulturního projektu, který je zájmem celého města Sigüenza.

„Světovými nejsme, když běháme po světě, ale když jsme v sobě zpracovali, co nám svět dává. Světovosti nedosáhneme cizí pomocí, ale musíme ji dobýt vlastní prací. Právě ze svých poměrů musíme udělat poměry světové.“

Tomáš Garrigue Masaryk

1.den – neděle 30. 10. 2022

V 18,50 jsme přistáli v Madridu na letišti Barajas Adolfo Suárez.

 Tam nás také přivítala naše hostitelka, paní Sonia Hernández. Autobusem jsme se přesunuli na parkoviště u Paradoru v Sigüenze, kde už na nás ve večerních hodinách čekaly hostitelské rodiny.

2.den – pondělí 31. 10. 2022

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny v prostorách jazykové školy Hispanic Studies SEGONTIAE. Jedna skupina studentů se učila s lektorkou Soniou, další skupina s lektorem Fernandem. O přestávce jsme se všichni vydali na radnici, kde nás slavnostně přivítali radní města Sigüenzy. Dostali od nás malé dárečky jako poděkování za milé přijetí. Na závěr jsme jim zazpívali českou hymnu.Po obědě v rodinách jsme se společně se Soniou vydali na komentovanou prohlídku městem Sigüenza. Sešli jsme se u hradu, který dnes slouží jako hotel – El Parador. Tam jsme si také nafotili překrásné výhledy do okolí města. Prošli jsme historickým jádrem města, viděli jsme pestrou škálu architektonických stylů. Došli jsme až za hradby města, kde jsme mohli nafotit nádherné snímky katedrály při západu slunce.                                                  

Když se setmělo, zastavili jsme se v místní churreríi a pochutnali si na churros s opravdu velmi hustou čokoládou. Kolem nás procházela halloweenská strašidla.

3.den – úterý 1. 11. 2022

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny a workshop s Fernandem na téma malířství, ve kterém Fernando studenty připravil na skvostná díla (Velázquez – Las Meninas, El Greco, Goya, atd.), která studenti mohli ve středu spatřit na vlastní oči v galerii Museo Prado v Madridu.    Po vydatném obědě jsme se vypravili autobusem do přírodní rezervace Parque del Río Dulce. Pozorovali jsme divoké ptáky v krajině a vyšplhali na místní hrad ve vesnici Pelegrina.

4.den – středa 2. 11.2022

V 9 hod. jsme vyrazili směr Madrid. V Madridu už na nás čekal průvodce Javier, který nám podal při okružní prohlídce městem obšírný výklad k historii a památkám v angličtině. Spolu s ním jsme prošli hlavní části Madridu, přes tržnici San Miguel jsme došli na známé madridské náměstí Puerta del Sol, kde byl opět rozchod, abychom mohli nakoupit nějaké suvenýry z cest. Podvečer jsme se přemístili do galerie Museo Prado, abychom mohli obdivovat mistrovská díla spolu s charismatickým průvodcem Shawnem.

5.den – čtvrtek 3. 11. 2022

V dopoledních hodinách probíhala výuka, odpoledne naši studenti v jazykové škole na Plazuela de la Cárcel dostali certifikáty. Malými dárečky jsme se rozloučili s lektory, kteří se nám pilně věnovali. Kromě Soni a Fernanda také lektorka Marta.   Poté jsme se přesunuli do místní restaurace Mesón, kde už na nás čekala slavnostní hostina s tapas a občerstvením. Navečer jsme se do jazykové školy ještě vrátili na workshop – Taller de música popular castellana s Marií a Nachem. Studenti si mohli nástroje z přírodních materiálů osahat a zkusit si na ně sami i zahrát.

6.den – pátek 4. 11. 2022

V 9 hodin jsme se vydali na výlet do Toleda. Počasí nám opravdu přálo. Od průvodkyně Alejandry jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o městě tří kultur. Společně jsme prošli městem až na náměstí Zocodover, kde jsme si dali rozchod, abychom mohli nasát místní atmosféru a koupit pár suvenýrů svým blízkým. Při nádherném západu slunce jsme se vrátili zpět do Sigüenzy na večeři do rodin.

7.den – sobota 5. 11. 2022

Celý den strávili studenti se svými hostitelskými rodinami.

8.den – neděle 6. 11. 2022

V neděli nás čekalo poslední rozloučení, objetí s rodinami a návrat domů.

 Doufáme, že se opět na jaře setkáme se všemi milými a přátelskými obyvateli Sigüenzy.

Hasta luego, Sigüenza!  😊

Mgr. Martina Bartošková a Mgr. Daniel Salazar

150 150 Návštěva partnerské školy ve Španělsku 2022-11-14