Dne 13. října 2022 se studenti kvart A, B a D vypravili do Památníku Karla Čapka a zámku v Mníšku pod Brdy.
Památník Karla Čapka je muzeum věnované životu a dílu spisovatele a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové, a sídlí v bývalém letním sídle Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž.
Karel Čapek byl významný český spisovatel, dramatik, novinář a filozof. Narodil se 9. 1. 1890, pro své názory, bytostný příklon k demokracii, humanismu a přátelské kontakty s řadou domácích i světových kulturních a politických osobností, měl mnoho obdivovatelů i nepřátel. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a opakovaně vychází do dnešní doby v různých státech světa, třeba i v Japonsku.
Kromě Karla Čapka jsme se seznámili i s životy dalších osobností První republiky, mezi nimiž byli nejvýraznější Olga Scheinpflugová, žena Karla Čapka, Ferdinand Peroutka, redaktor časopisu Přítomnost, Tomáš Gariggue Masaryk a hlavně Karlův bratr Josef Čapek.
Během prohlídky jsme se věnovali mnoha Čapkovým literárním dílům, od knih avantgardních, přes tvorbu pro děti až po vrcholná díla varující před přicházejícím fašismem. Dále jsme měli možnost nahlédnout do běžného života a zvyků spisovatele, v interiérech jsme narazili i na zachovalou původní pracovnu Karla Čapka s oblíbenou sedačkou, na které si ulevoval od bolesti nemocných zad, verandu, jíž sám navrhoval, maturitní vysvědčení Ferdinanda Peroutky s převažujícím hodnocením dostatečný nebo falzifikát vydání časopisu Přítomnost s neexistujícím článkem Hitler je gentleman.
Na zpáteční cestě jsme se zastavili na zámku v Mníšku pod Brdy, abychom při prohlídce tamějších salonů načerpali zachovalou atmosféru První republiky, která se v mnohých z nich dochovala z doby, kdy poslední majitelé museli zámek opustit. Nejvíce nás zaujal kuřácký salonek, který jako by vypadl z popisu dávného setkávání tzv. Pátečníků ve dvojvile bratří Čapků v pražských Vinohradech.
Václav Mašek, Kristina Lacinová a Johana Kremrová