Výběrový pobyt na ostrově Rhodos

VÝBĚROVÝ POBYT NA OSTROVĚ RHODOS V RÁMCI MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE S ŘECKÝM GYMNÁZIEM ΡοδίωνΠαιδεία

Dne 28. 5. 2022 jsme odlétali v brzkých ranních z ruzyňského letiště Václava Havla, abychom se už v pohodlí hotelu Irene Palace v Kolymbii dobře nasnídali, prohlédli si areál a trochu si odpočinuli po cestě.

Rozdělili jsme se do šesti družstev, ve kterých se soutěžilo po celou dobu pobytu na ostrově. Každé družstvo mělo svého kapitána ze septimy: Alfa, Tzatziky, Dionýsos, Antičtí swageři, Řečtí běžci a Enaseahepta.

Olympijské hry jsme zahájili bojovými pokřiky, které si každé družstvo zveršovalo.

Nesoutěžilo se jen ve sportech (vodní pólo, košíková, přehazovaná), ale také ve vědomostním kvízu, tanečních kreacích i antickém dramatu. Kapitáni družstev si vylosovali jednu antickou báji z díla Eduarda Petišky (Eros a Psýché, Orfeus, Midas, Oidipus a Antigona, Theseus, Prométheus), kterou společně zdramatizovali a při slavnostním zakončení Olympijských her i zahráli.

Mezitím jsme si užívali slunce, moře, pláž i nakupování v blízkém městečku Kolymbia.

Dne 2. 6. jsme se autobusem vypravili do hlavního města Rhodos, kde jsme v dopoledních hodinách navštívili gymnázium Ροδίων Παιδεία. Sympatičtí učitelé matematiky a fyziky nám v angličtině prezentovali informace o škole. Skupina studentek pak mluvila o svém školním startupovém projektu Bee Bars, na kterém pracují v rámci volitelných seminářů. Provedli nás po areálu školy a na závěr pohostili malým občerstvením, včetně medových tyčinek ze školního projektu Bee Bars. Studenti si mohli chvilku promluvit s ředitelem školy a dalšími vyučujícími, všichni jsme se na závěr vyfotili, domluvili na dalším setkání, předali dárky s pražskými Jezulátky a pozvali naše řecké přátele do Prahy.

V poledne jsme se vydali na oběd do typické řecké restaurace Romeo Restaurant nedaleko Hippokratova náměstí, kde jsme ochutnali místní speciality. Cestou nám paní delegátka Erika vyprávěla o historii ostrova, prošli jsme nejdůležitější historické části města, abychom si je po obědě mohli projít samostatně, včetně malebných řeckých uliček s obchody. Navečer jsme se pak autobusem vrátili zpět do hotelu.

Dne 4. 6. jsme se opět s paní delegátkou Erikou vypravili na dopolední výlet do městečka Lindos. Nejprve nás čekal náročnější výstup na Akropoli, ale odměnou nám byl úžasný výhled na zátoku Svatého Pavla a zbytky chrámu bohyně Athény. Další odměna nás pak čekala po sestupu do uliček města Lindos, kde jsme navštívili místní cukrárnu Gelo Blu a mohli se tak občerstvit v parném dni vynikající zmrzlinou.

Dne 7. 6. nás ještě čekal poslední krásný výlet, a to cesta lodí se zastávkami na úchvatných plážích, abychom se vykoupali a nasbírali pár zajímavých oblázků a mušlí na památku.

Jásu, Kolymbia! Příští rok zase na shledanou!

150 150 Výběrový pobyt na ostrově Rhodos 2022-08-16