Sigüenza – jaro 2023

VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ZÁJEZD DO ŠPANĚLSKA 

SIGÜENZA – CASTILLA LA MANCHA

21. 3. – 29. 3. 2023

Ve spolupráci s jazykovou školou SEGONTIAE HISPANIC STUDIES naše gymnázium již počtvrté připravilo výchovně vzdělávací zájezd do Španělska.

Obsahem projektu byla povinná jazyková výuka španělštiny uzpůsobená na míru našim studentům, která probíhala vždy dopoledne. Odpolední program byl zaměřen na kulturu a reálie Španělska. Studenti bydleli v rodinách, takže byli úzce v kontaktu s běžným životem obyvatel, kteří pracují jako dobrovolníci v rámci multikulturního projektu, který je zájmem celého města Sigüenza.

„Světovými nejsme, když běháme po světě, ale když jsme v sobě zpracovali, co nám svět dává. Světovosti nedosáhneme cizí pomocí, ale musíme ji dobýt vlastní prací. Právě ze svých poměrů musíme udělat poměry světové.“

Tomáš Garrigue Masaryk

1.den – úterý 21. 3. 2023

V 18,50 jsme přistáli v Madridu na letišti Barajas Adolfo Suárez.

Tam nás také přivítala naše hostitelka, paní Sonia Hernández. Autobusem jsme se přesunuli na parkoviště u Paradoru v Sigüenze, kde už na nás ve večerních hodinách čekaly hostitelské rodiny.

2.den – středa 22. 3. 2023

V 9 hod. jsme vyrazili směr Madrid. V Madridu už na nás čekal průvodce Javier, který nám podal při okružní prohlídce městem obšírný výklad k historii a památkám v angličtině. Spolu s ním jsme prošli hlavní části Madridu, přes náměstí Plaza Mayor a tržnici San Miguel jsme došli na známé madridské náměstí Puerta del Sol, kde byl rozchod, abychom mohli nakoupit nějaké suvenýry z cest.

Navečer jsme ještě stihli park Retiro, počasí nám opravdu přálo, krásných 21 stupňů.

Pak jsme se přemístili do galerie Museo Prado, abychom mohli obdivovat mistrovská díla spolu s charismatickým průvodcem Shawnem.

3. den – čtvrtek 23. 3. 2023

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny v prostorách jazykové školy Hispanic Studies SEGONTIAE. Jedna skupina studentů se učila s lektorkou Soniou, další skupina s lektorem Fernandem.

O přestávce jsme se všichni vydali do místní kavárny na vynikající churros con chocolate.

Po obědě v rodinách a siestě jsme se procházkou vydali do místní multifunkční sportovní haly, abychom si to „rozdali“ s oddílem basketbalistů a basketbalistek. Všechny to moc bavilo!

 

4. den – pátek 24. 3. 2023

V 9 hodin jsme se vydali na výlet do Toleda. Nepršelo, ale foukal svěží vítr. Od průvodce Juanja jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o městě tří kultur. Společně jsme prošli městem až na náměstí Zocodóver, kde jsme si dali rozchod, abychom mohli nasát místní atmosféru a koupit pár suvenýrů svým blízkým. Při nádherném západu slunce jsme se vrátili zpět do Sigüenzy na večeři do rodin.

 

5. den – sobota 25. 3. 2023

V dopoledních hodinách opět probíhala výuka se Soniou a Fernandem.

V parku Alameda se konala fiesta, na kterou se někteří z nás i s rodinami vydali, aby si pochutnali na typickém španělském jídle, kterému se říká paella.

Odpoledne jsme se sešli s Javierem, profesorem fyziky, abychom se na společném workshopu připravili na noční pozorování oblohy s teleskopy a pomůckami, které jsme si sami vyrobili.

                                                                                   

6. den – neděle 26. 3. 2023

Celý den strávili studenti se svými hostitelskými rodinami.

7. den – pondělí 27. 3. 2023

V dopoledních hodinách probíhala naposledy výuka španělského jazyka se Soniou a Fernandem.

O přestávce jsme se všichni vydali na radnici, kde nás slavnostně přivítali radní města Sigüenzy. Dostali od nás malé dárečky jako poděkování za milé přijetí. Na závěr jsme jim zazpívali českou hymnu.

Odpoledne proběhlo slavnostní předání diplomů a hurá do rodin na oběd a krátkou siestu.

Po vydatném obědě jsme se vypravili autobusem do přírodní rezervace Parque del Río Dulce. Pozorovali jsme divoké ptáky v krajině a vyšplhali na místní hrad ve vesnici Pelegrina.

8. den – úterý 28. 3. 2023

Ráno v 8,45 jsme vyjeli ze Sigüenzy, abychom byli včas na vyučování ve městě Jadraque. Studenty paní profesorka Sonsoles rozdělila do skupin, ve kterých během dne navštívili každý tři různě předměty (informatika, latina, španělština, angličtina, technologie, výtvarná výchova).

Po vyučování jsme společně s našimi novými kamarády z gymnázia vystoupali na hrad v Jadraque.

Cestou jsme si povídali, jak se vyučuje u nás v ČR, jak ve Španělsku.

  Po návratu do Sigüenzy na nás v baru Don Rodrigo čekaly skvělé tapas.

                                                      

9. den – středa 29. 3. 2023

Brzy ráno jsme se naposledy objali s rodinami a vyrazili na letiště.         

Doufáme, že se opět na jaře setkáme se všemi milými a přátelskými obyvateli Sigüenzy.

Hasta luego, Sigüenza!  😊

Mgr. Martina Bartošková a Mgr. Daniel Salazar za Klasické gymnázium Modřany

50 33 Sigüenza – jaro 2023 2023-03-30