Sbal si fidlátka!

S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Nová místa, nové publikum, nové zážitky. Ale… kam vyrazíme? Jak zabalit na cesty trumpetu či lesní roh? A co si dát do kufru? Společně s lektorkou Zuzanou Velebovou jsme se těmto tématům věnovali se studenty kvart 14. prosince 2023 v Muzeu hudby.

Lektorovaný program se odehrával ve zbrusu nové výstavě Na turné, kterou naleznete v přízemí Muzea hudby. Setkali jsme se tak s originálem lodního lístku Antonína Dvořáka z jeho druhé plavby do New Yorku, se pasem Emy Destinnové, otisky prstů z imigračních dokumentů Jaroslava Ježka i japonským itinerářem rockerů skupiny Už jsme doma a připomenuta byla i první pražská návštěva Rolling Stones. Prohlédli jsme si nezvyklé tvary futrálů a pouzder na hudební nástroje i nástroje vyrobené pro snadnější přepravu a cestování – někdy se nástroj ukrývá i ve vycházkové holi, a nakonec jsme si i zahráli na některé z těchto kapesních nástrojů.

Po skončení programu jsme měli ještě chvíli na to, abychom proběhli také stálou expozici muzea, věnovanou hudebním nástrojům včetně mnoha raritních – kapesní housle pošetky, Mozartův klavír, žirafí klavír či čtvrttónové nástroje Aloise Háby a mnoho dalších.

Bc. Eliška Šedivcová a Mgr. Václav Mašek

150 150 Sbal si fidlátka! 2023-12-31