Pojďte ven!

Hezký den všem,

je tu již. 4. ročník dlouhodobé terénní zeměpisné soutěže a má následující pravidla:

Praha má na hlavní město velmi členitý povrch, a i když neleží přímo v horách, disponuje mnoha různými vyhlídkovými místy. Stejná situace je i v nejbližším okolí našeho hlavního města, především na jeho jižní straně. Na některých z těchto míst byly vybudovány i rozhledny, tedy stavby primárně určené k vyhlídkám po krajině. Je nutno zmínit, že z většiny z nich jsou opravdu krásné rozhledy, mnohé z nich se navíc nachází na velmi zajímavých (přírodně či kulturně) místech nebo mají zajímavou či nápaditou architekturu (v Praze naleznete např. rozhledny Pletená, Háčkovaná či Štrykovaná ).

Pokud se budete chtít soutěže „Pojď ven! IV. – Praha rozhlednová“ zúčastnit, budete mít dva konkrétní úkoly. Tím prvním bude navštívit určitý počet rozhleden, druhým úkolem pak bude sestavit z názvu navštívených rozhleden určené slovo či sousloví.

V příloze tohoto zadání je Wordovský dokument, kde naleznete seznam rozhleden s jejich oficiálními názvy. Z těchto názvů bude vaším úkolem složit slova „KLASICKÉ“ a „GYMNÁZIUM“. Z názvu každé rozhledny můžete použít vždy pouze jakékoliv 1 písmeno. U každé rozhledny je uvedena i pražská čtvrť (či obec v případě okolí Prahy), kde se daná rozhledna nachází. Písmena můžete ale používat pouze z oficiálních názvů rozhleden.

Příklad: v příloze je uvedeno „Nejmenší pražská rozhledna – Dolní Počernice“, tedy můžete použít jakékoliv písmeno ze slov před pomlčkou, konkrétně ze slov „Nejmenší“, „pražská“ a „rozhledna“.

Vaším úkolem tedy bude navštívit 8 nebo 9 rozhleden, případně 17 (samozřejmě lze navštívit všechny, dal jsem jich do seznamu 20)

Za jakékoliv z výše uvedených cílových slov (tedy KLASICKÉ a GYMNÁZIUM) získáváte jedničku s váhou velkého testu, tedy 10. Pokud se vám povede složit obě slova, získáváte jedničky dvě. (obě s váhou 10)

Kromě seznamu rozhleden, který je v příloze, vám jako pomůcku přikládám rovněž mapu z portálu Mapy.cz, kde jsou všechny rozhledny vyznačeny prostřednictvím vlastních bodů v mapě, a to v pořadí, které je shodné s pořadím (abecedním) rozhleden uvedeným v příloze tohoto zadání.

V seznamu jsou všechny pražské rozhledny, které jsou v portálu Mapy.cz uvedeny jako rozhledny (tedy i s příslušným piktogramem=mapovou značkou) a jsou přístupné i v zimním období. Dále jsou v seznamu uvedeny rozhledny nejbližšího okolí Prahy. Celkem máte k dispozici 20 rozhleden. Na většinu z nich se lze dostat MHD, není tedy třeba složité logistiky. Na většinu z nich je vstup zcela volný či zdarma, některé se nachází v místě, kam je vstup zpoplatněn (např. Pražská botanická zahrada či Průhonický park) či je vstup na ně zpoplatněn přímo (třeba Žižkovská televizní věž). Pokud vám bude stačit jedna jednička, zcela určitě je k dispozici dostatek rozhleden volně přístupných, bez poplatku a v dosahu MHD. Pokud budete chtít jedničky dvě, tak to holt nebude zcela zadarmo :-). Nicméně, odměnou vám budou nádherné výhledy a poznání zajímavých a nevšedních lokalit.

V portálu Mapy.cz lze nalézt i několik dalších rozhleden (třeba Rozhledna Ládví u Kamenice či Vyhlídkový komín DDM Modřany), ty jsou však aktuálně nepřístupné, proto je do seznamu nezařazuji.

Aby bylo doložitelné, že jste na dané rozhledně opravdu byli, je třeba na vrcholu (případně schodišti, pokud si netroufnete vyjít až nahoru) každé z nich pořídit fotografii. Nepotřebuji (a rozhodně ani nechci) sbírat či ukládat fotografie kohokoliv z vás, jako doklad stačí například na daném místě vyfotit vždy stejného plyšáka nebo nějaký nezaměnitelný předmět.

Samozřejmostí je, že ke každé fotografii uvedete, kdy a kde jste ji pořídili, tj. i z jakého je místa.

Pokud se to někomu z vás podaří, a to nejpozději do 31. 3. 2024 (včetně), čeká na něj/ji jednička do zeměpisu s váhou 10, případně jedničky dvě.

Soutěž je samozřejmě dobrovolná, své zapojení do ní stvrdíte zasláním řešení :-).

Řešení (fotografie či jejich koláž  + použitá písmena) posílejte na kotlik@kgm.cz či do chatu v MS Teams (rovněž na Kamil Kotlík).

Ať se daří!

Kamil Kotlík

150 150 Pojďte ven! 2024-02-16