Pojďte ven!

Letošní, již 3. ročník, dlouhodobé terénní zeměpisné soutěže je zde a má následující pravidla:

Souhvězdí není z astronomického i geografického hlediska žádným fyzickým útvarem. Je to pouze průmět několika hvězd na nebeskou sféru, který v lidech vyvolává představu tvorů či objektů nacházejících se v současnosti či minulosti na Zemi či v mytologii (rak, střelec, drak, Andromeda, vodnář, …).

Stejně tak můžeme najít v terénu body, které dohromady mohou, pokud je promítneme do mapy, tvořit nějaké obrazce, např. zkratku KGM :-).

Vaším úkolem je vydat se do terénu nejprve v mapě, poté ale i fyzicky a najít takové body, které dohromady dají trojici písmen K, G, M.

Mezi jednotlivými body musí být vzdálenost minimálně 2 km. Písmeno K sestává min. z 5 bodů, písmeno G ze 6 bodů a písmeno M z 5 bodů. V příloze tohoto zadání naleznete fotografie jednotlivých písmen, povinné body jsou označeny puntíky.

Aby bylo doložitelné, že jste na daném místě opravdu byli, je třeba na každém z nich pořídit fotografii. Nepotřebuji (a rozhodně ani nechci) sbírat či ukládat fotografie kohokoliv z vás, jako doklad stačí například na daném místě vyfotit vždy stejného plyšáka nebo nějaký nezaměnitelný předmět. Ideální jsou fotografie z míst turistických rozcestníků, chráněných přírodních či kulturních výtvorů atp., aby se dala daná lokalita snadno ztotožnit.

Samozřejmostí je, že ke každé fotografii uvedete, kdy a kde jste ji pořídili, tj. i z jakého je místa.

Kromě toho je třeba vytvořit obraz písmen K, G, M i na mapě (stáhnete si příslušnou část mapy ze serveru map.cz, vyznačíte do ní dané body a spojíte je tak, aby byla zřejmá písmena.

Písmena mohou pocházet z naprosto odlišných lokalit, tj. písmeno K nasbíráte třeba v lednu v Českém krasu, písmeno G v březnu třeba v Praze a písmeno M v dubnu třeba v Brdech. V tom případě pak jako řešení pošlete 3 výseky mapy.

Co za to??? Pokud se to někomu z vás podaří, a to nejpozději do 30. 4. 2023, čeká na vás jednička do zeměpisu s váhou 10.

Soutěž je samozřejmě dobrovolná, své zapojení do ní stvrdíte zasláním řešení :-).

Řešení (fotografie či jejich koláž + mapové výseky) posílejte na kotlik@kgm.cz či do chatu v MS Teams (rovněž na Kamil Kotlík).

Ať se daří!

Kamil Kotlík

150 150 Pojďte ven! 2023-01-02