Výchovně-vzdělávací zájezd do Španělska

SIGÜENZA – CASTILLA LA MANCHA

20.10. – 27.10.2019

Ve spolupráci s jazykovou školou SEGONTIAE HISPANIC STUDIES naše gymnázium připravilo výchovně vzdělávací zájezd do Španělska.

Obsahem projektu byla povinná jazyková výuka španělštiny uzpůsobená na míru našim studentům, která probíhala vždy dopoledne. Odpolední program byl zaměřen na kulturu a reálie Španělska. Studenti bydleli v rodinách, takže byli úzce v kontaktu s běžným životem obyvatel, kteří pracují jako dobrovolníci v rámci multikulturního projektu, který je zájmem celého města Sigüenza.

V letošním roce se spolu s našimi studenty kurzů účastnili také studenti z norského města Tønsberg.

„Světovými nejsme, když běháme po světě, ale když jsme v sobě zpracovali, co nám svět dává. Světovosti nedosáhneme cizí pomocí, ale musíme ji dobýt vlastní prací. Právě ze svých poměrů musíme udělat poměry světové.“

Tomáš Garrigue Masaryk

1.den – neděle 20.10.2019

V 14,30 jsme přistáli v Madridu na letišti Barajas Adolfo Suárez.

Tam nás také přivítala naše hostitelka, paní Sonia Hernández. Autobusem jsme se přesunuli na vlakové nádraží v Sigüenze, kde už na nás v podvečerních hodinách čekali hostitelské rodiny.

2.den – pondělí 21.10.2019

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny v prostorách jazykové školy Hispanic Studies SEGONTIAE. Jedna skupina studentů se učila s lektorkou Soniou, další dvě skupiny s lektory Fernandem a Pedrem. O přestávce se mohli studenti nasvačit, zahrát si fotbal na dvoře nebo karty.

Následoval Taller (Workshop) o Donu Quijotovi a spisovateli Miguelu Cervantesovi s lektorem Jorgem.

Po obědě v rodinách jsme se společně s Jorgem vydali na komentovanou prohlídku městem Sigüenza. Sešli jsme se u hradu, který dnes slouží jako hotel – El Parador. Tam jsme si také nafotili překrásné výhledy do okolí města. S Jorgem jsme prošli historickým jádrem města, viděli jsme pestrou škálu architektonických stylů. Došli jsme až za hradby města, kde jsme mohli nafotit nádherné snímky katedrály při západu slunce.

3.den – úterý 22.10.2019

V dopoledních hodinách probíhala výuka španělštiny a workshop s Fernandem na téma moderní malířství, ve kterém Fernando studenty připravil na skvostná díla (Picasso – Guernica, Miró, Dalí, atd.), která studenti mohli ve středu spatřit na vlastní oči v galerii Museo Reina Sofía v Madridu. Po velké přestávce následoval Taller de música popular castellana s Marií. Studenti si mohli nástroje z přírodních materiálů osahat a zkusit si na ně sami i zahrát.

Poté jsme se studenty odebrali na radnici, kde nás pan radní slavnostně přijal, navzájem jsme si předali drobné dárky a zazpívali všem naši národní hymnu.

Po návštěvě radnice jsme se se studenty odebrali do místní churreríe, kde měli všichni možnost ochutnat španělskou specialitu churros con chocolate.

Po obědě v rodinách následoval taller de astronomía s Javierem.

4.den – středa 23.10.2019

V 9 hod. jsme vyrazili směr Madrid. V Madridu už na nás čekal průvodce Antonio, který nám podal při okružní prohlídce městem obšírný výklad k historii a památkám v angličtině. Spolu s ním jsme prošli hlavní části Madridu, na tržnici San Miguel jsme měli chvilku rozchod, aby všichni měli možnost projít a hlavně ochutnat různé španělské a exotické speciality. Poté jsme došli na známé madridské náměstí Puerta del Sol, kde byl opět rozchod, abychom mohli nakoupit nějaké suvenýry z cest.

Navečer jsme se přemístili do galerie Museo Reina Sofía, abychom mohli obdivovat mistrovská díla Picassa, Dalího, Miróa a dalších umělců.

5.den – čtvrtek 24.10.2019

V dopoledních hodinách studenti navštívili místní církevní školu Sagrada Familia. Zúčastnili se výuky v různých třídách a ročnících a mohli tak poznat jiný výukový styl a prostředí.

Poté jsme se přesunuli do místní restaurace Mesón, kde už na nás čekala slavnostní hostina s tapas a předávání diplomů.

Odpoledne jsme vyrazili na výlet do přírodní rezervace Alto Tajo na vyhlídku Virgen de la Hoz.

Navečer jsme se pak zastavili v muzeu ve městě Molina de Aragón, kde jsme se poučili o přírodním bohatství a historii regionu.

6.den – pátek 25.10.2019

V 9 hodin jsme se vydali na výlet do Segovie. Cestou jsme se zastavili na vyhlídce Río Dulce. Počasí nám opravdu přálo.

Segovia nás všechny uchvátila. Prošli jsme městem s profesionální průvodkyní Elenou, stihli jsme navštívit i Alcázar, jehož silueta je patrná i na logu Disneyho studia.

7.den – sobota 26.10.2019

Dopoledne strávili studenti se svými hostitelskými rodinami a v 15,30 jsme se sešli ke společné rozlučkové hostině v El Pinaru, v nádherné přírodní lokalitě za branami města Sigüenza.

Tam jsme také všichni oslavili 13. narozeniny Káji Rybáčkové. Felicidades, Kája!

Na závěr si norští i čeští studenti zahráli různé společenské hry pod vedením sympatické Clary.

8.den – neděle 27.10.2019

V neděli nás čekalo poslední rozloučení a objetí s rodinami a návrat domů.

Doufáme, že se opět za rok setkáme se všemi milými a přátelskými obyvateli Sigüenzy.

Hasta luego, Sigüenza!

 

Mgr. Martina Bartošková a Mgr. Lucie Aparicio za Klasické gymnázium Modřany
PS: jsme slavní. Dokonce o nás psali i ve španělském tisku: Odkaz zde!