Rhodos 2018

Ozdravný pobyt u moře RHODOS 2018

Poslední den června 2018 v brzkých ranních hodinách jsme se plni očekávání sešli na pražském letišti. Všichni vzhlíželi k informační tabuli, kdy se konečně objeví číslo váhy, která zajistí naše odbavení. Konečně! Rhodos! Odbavení proběhlo rychle a bez problémů, jen někteří se obávali zvážení svého “nákladu”. Cesta probíhala rychle a ani jsme se nenadáli a už jsme vyjížděli z rhodoského letiště vstříc dvanácti dnům relaxace, zábavy i poznávání. Čekal nás ozdravný pobyt u moře.

Řecký ostrov Rhodos nás nadchl svou nezaměnitelnou atmosférou. Poznali jsme život tohoto půvabného ostrova, zaujali nás jeho historické památky, především z období antiky, umožňující návštěvníkům pochopit, jaký byl život v dávných dobách. Vydali jsme se na úspěšný výlet za antickými památkami, které přečkaly na tomto ostrově staletí. Nejzachovalejším antickým komplexem Kameiros jsme procházeli jako u vytržení. Dýchala na nás zvláštní atmosféra starověkého města s jeho náměstími, divadlem, výstavnými paláci patriciů i těsnými domky drobných řemeslníků. Zaujal nás systém hospodaření s vodou, zavlažování i kanalizace, který byl ve své době velmi vyspělý. Navštívili jsme hlavní město ostrova, hlavně staré středověké město s tzv. rytířskou ulicí.

Byli jsme šťastní, že můžeme ostrov pozorovat také z lodní paluby. Za zvuků řeckých melodií jsme se nechali kolébat na vlnách. Zažili jsme i dobrodružnou plavbu k nejkrásnějším plážím ostrova. Zábavné a veselé bylo také koupání na širém moři. Při našich aktivitách jsme obdivovali historické, přírodní i životní podmínky ostrova a jeho obyvatel, které jsou hodně odlišné od těch našich – středoevropských. Zajímavé pro nás byly také společenské podmínky. Měli jsme možnost uvidět i současný společenský život jeho obyvatel. V rámci pobytu jsme si mohli ověřit své schopnosti komunikace v cizojazyčném prostředí, především prostřednictvím angličtiny. Někteří z nás mohli využít také znalosti latiny.

Součástí aktivit byla také reprezentace Klasického gymnázia Modřany a České republiky v zahraničí. Jsme rádi, že se nám podařilo ukázat naše gymnázium i zemi v tom nejlepším světle. Při pobytu u moře a sportovních zápoleních jsme všichni načerpali hodně sil a veselé mysli pro další práci ve škole i svoje osobní aktivity. Teď už se jen těšíme na další pobyt u moře v červnu 2019. Do té doby budeme vzpomínat na těch pár krásných dnů. Snad nám šumění vln připomene krásné chvíle plné přátelství a veselého smíchu strávené na přelomu května a června roku 2018.