Hokejová akademie

DLOUHÁ CESTA KE ZLATU

Lední hokej je českým národním sportem, ale chceme-li, aby i další generace hokejistů vozily medaile z mezinárodních soutěží, musíme začít u dětí. Mimo jiné jde i o to, jak skloubit náročnou sportovní přípravu a školní docházku malých hokejistů. Hokejové velmoci si pěstují svoje sportovní třídy a systematicky podporují talenty. A jak je to u nás?

Manažeři hokejového klubu HC Kobra Praha přišli před třemi lety s projektem intenzifikace sportovní přípravy. Osou projektu je úzká spolupráce hokejového klubu a naší školy – Klasického gymnázia Modřany a základní školy, s.r.o. Projekt je určen žákům od čtvrtého ročníku prvního stupně základní školy až do maturity. Aktuálně (konec školního roku 2017 – 2018) je v projektu 36 kluků – jedna třída 4. ročníku, jedna třída 5. ročníku a ti nejstarší, kteří s projektem začínali, dnes studují v primě osmiletého gymnázia. A to vše v jedné škole, podle závazných učebních standardů a s posílenou výukou angličtiny.

Jak vypadá takový školní den malých hokejistů? Začíná ráno před osmou na zimním stadionu, kde kluci absolvují trénink na ledě. Pak je autobus odveze do školy, kde se učí podle rozvrhu – s jedním rozdílem oproti běžným školám: Naše vyučování začíná až v deset hodin a o to později také končíme. A po vyučování hurá zpátky na led nebo na hřiště či do tělocvičny, kde probíhá další fáze tréninku, tzv. suchá příprava. Jeden den v týdnu je místo ledu plavání, někdy rozvrh začíná už ráno a trénink je odpoledne. A do toho školní akce, víkendové zápasy, prázdninová soustředění, lyže…

Máte v tom hokej? Tak to jste tady správně. Koordinace sportovního a školního programu opravdu není jednoduchá, ale po třech letech fungování už je vyladěná k oboustranné spokojenosti a o její efektivitě svědčí jak sportovní, tak školní výsledky kluků. Pro rodiče je to i velká úleva – ráno odvezou syna na stadion nebo ke škole a o další se už postará klub a škola.

Všem je jasné, že mnozí kluci do NHL nikdy nedojdou, ale hodnoty tohoto úžasného kolektivního sportu v nich zůstanou. A zůstane jim kvalitní vzdělání, které jim díky tomuto projektu poskytujeme.